Евиденциони број пројекта:
Руководилац пројекта: др Бранка Тошић

Време трајања: до године
Покровитељи: Општина Љиг

Истраживања општине Љига, започета 2005. године, представљају наставак, деценију и по, раније започетих проучавања геопросторне структуре општине. Такође, сарадници Института су неколико година раније истраживали простора Сувоборског краја, који се делимично просторе и на територији општине Љиг. Резултати истраживања географских појава и процеса са нагласком на испољене проблеме и ограничења за развој и валоризацију потенцијала на територији општине, представљала су научну основу за планирање развоја и коришћења геопростора општине, односно за израду релевантних докумената за уређење простора и планирање развоја. Резултати су публиковани у тематском Зборнику радова Инститита (књ. 55). Уз допунска истраживања експерата, спољних сарадника, а прилагођени форми и садржају стратешких документа развоја и уређења простора, Географски институт је био носилац израде Стратегије просторног развоја, а потом и Просторног плана општине Љиг (наручилац: Скупштина општина Љиг).