Нова издања
Објављено у 2012. години
Невенa Карановић (2012):
Корпоративна одговорност и унапређење здравља у Србији
Издавач: Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ
Приказ књиге. Ова књига представља мултидисциплинарни научни текст монографског карактера, који указује на узајамну повезаност здравља и пословања. Корпоративног сектор у свету постаје све важнији партнер држава у очувању здравља људи чија пракса може бити боље искоришћена у Србији, ослањајући се на традиционалне филантропске активности предузећа у Србији, као што су: директна давања за лечење угрожених појединаца, донирање лекова и медицинске опреме и добровољно давање крви, која до сада представљају највидније форме њихове друштвене одговорности.
Поред уводног дела и закључних разматрања књига садржи четири поглавља. Прво поглавље односи се на теоријска питања корпоративне друштвене одговорности: дефинисање, корпоративне друштвене одговорности (КДО), концепт корпоративног грађанства и пословне етике предузећа као ново поље за доказивање конкурентности. Друго поглавље односи се на историју и савремено стање корпоративне друштвене одговорности у Србији у шта спадају: задужбине и фондације у здравству, савремена корпоративна филантропија, повезаност маркетинга предузећа са друштвеним циљевима, друштвени маркетинг предузећа, волонтирање у заједници, друштвено одговорна пословна пракса и законодавни оквир за КДО у Републици Србији. Треће поглавље односи се на везе здравља, пословања и одрживог развоја, са посебним акцентима на социјалне детерминанте здравља, смањење неједнакости у очувању здравља у функцији одрживог развоја и изградња партнерства пословног сектора и здравствених установа.
Циљ ове монографије је да укаже на могућности сарадње приватног и јавноздравственог са цивилним сектором у унапређењу здравља становништва Србије. Намењена је као путоказ за научна истраживања и специјалистичке студије у области управљања здравственим установама у Србији, затим запосленима у локалној самоуправи и руководиоцима у приватном сектору за осмишљавање сарадње здравственог и пословног сектора, као и доношењу стратегија друштвено одговорног пословања на свим нивоима партерског пословања здравственог и цивилног сектора.
Гордана Комазец (2012):
Наука, нове технологије и иновација менаџмента у свету
Издавачи: Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ
Приказ књиге. Књига Гордане Комазец под називом „Наука, нове технологије и иновација менаџмента у свету“ представља научну монографију организовану у три дела. Аутор на оригиналан начин проналази релације између науке, технологије и менаџмента. Полази се од науке. Поред основних концепта, дефиниције и класификације науке, сажето се износе савремена достигнућа историје и филозофије науке, која указују на значај научних парадигми. Приказује се историјски развој научних парадигми, а посебно се издваја настајућа четврта научна парадигма. Нови научни поглед на свет базира се на идеји опште повезаности и целовитости. Због тога се, у другом делу монографије, обрађује тематика образовања и технологије. Достигнућа у науци захтевају промену у образовању, посебно у образовању за технологију и развој технонауке. Објашњавају се везе између науке, образовања и нових технологија, као и њиховог утицаја на друштво. Издвајају се нове технологије са значајним утицајем на обликовање будућег друштва, као што су нанотехнологије, биотехнологија, информационо-комуникационе технологије и индустријска екологија. Друго поглавње завршава са критиком досадашњег развоја науке и технологије, која потврђују и неопходност иновације менаџмента. Управљање пословним системима иде у правцу пословања у реалном времену, које се заснива на другачијем поимању времена и промене свести људи. Кроз целу монографију, посебно у делу развоја науке и технологије, доказује се значај географских одредница на њихов узајамни развитак.
Објављено у суиздаваштву 2010. године
Зборник радова (2010):
Народни херој, генерал Драгослав Петровић-Горски Мисао и дело
Издавачи: Република Србија – Министарство одбране ( Војна академија, Војногеографски институт), Београд; Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ, Београд;
Приказ књиге. У припреми.
Илија Л. Мисаиловић, Радован Глибетић
Шарганска осмица. Железничка пруга Ужице–Вардиште
Издавачи: Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ, Београд; Народни музеј – Ужице, Ужице
Приказ књиге. У припреми.